دعوت به جوانمردی حتی در صورت بی‌دینی

مقاله‌ای که در زیر می‌خوانید پیامی ‌است از طرف حجت‌الاسلام احمد حیدری در جواب توییت آقای مهدی فضائلی از «دفتر نشر آثار رهبری» که این سؤال را مطرح کرده بودند: «اگر همین امروز حسین بن علی حاضر شود و فریاد «هل من ناصر ینصرنی» سر دهد اکثر لبیک‌گویان به ایشان از کدام جریان‌اند؟ نیروها و طرفداران جبهه مقاومت یا جریان‌های دعوت‌کننده به سازش با مستکبران؟» است. این مقاله در ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ در وب‌سایت انصاف نیوز منتشر شده است (لینک کوتاه: https://bit.ly/3QFjeZq)

حجت‌الاسلام حیدری برای جواب دادن به سؤال مطرح شده به ملاحظاتی اشاره می‌کنند:

۱ — وی باید توجه کند نه شخصیتی حقیقی که شخصیتی حقوقی و منسوب به رهبری است و موضع‌گیری‌اش به‌پای رهبری نوشته می‌شود و باتوجه‌به جایگاه رهبری که باید برای جامعه نقش پدری ایفا کند و نسبتش با همه افراد جامعه یکسان باشد و برایش «خودی و غیرخودی» معنا نداشته باشد و همه از هر دین، مذهب و جناح سیاسی تا زمانی که به قانون پایبند هستند، در نظرش به یکسان محترم و مستحق تمام حقوق شهروندی باشند ـ وظیفه‌ای که از ایشان به منصوبانش از جمله نمایندگانش در استان‌ها و امامان جمعه سرایت می‌کند و به همین جهت اخیراً آنان را به این وظیفه سنگین و بر زمین نهاده شده، هشدار داده‌اند ـ بنابراین همگان بخصوص منصوبان و منسوبان رهبری باید از تقسیم کردن افراد جامعه و بهای بیشتر دادن به یک گروه و تحقیر گروه دیگر خودداری ورزند که سیاست «گروه‌گروه کردن» و بها دادن به یک گروه و به حقارت کشاندن گروه دیگر، به بیان قرآن نه سیاستی «موسوی و محمدی» که «فرعونی و اموی» است (قصص/۴ و انعام/۱۵۹)

۲ — در دوران انقلاب ورد زبان زن، مرد، پیر و جوان: «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» بود و گوش‌های مؤمنین شنوای فریاد «هل من ناصر …» حسین بود که در هر عصر و مصری از حلقومی به آسمان بلند است، اما حالا ایشان می‌نویسد: «اگر امروز حسین بن علی فریاد “هل من ناصر” سر دهد …»! و این نه نشان از شنوایی که حاکی از غفلتش از شنیدن پیامی است که هر شب، روز و ساعت در ایران خودمان فضلا از جهان طنین‌انداز است.

۳ — در ساعات عاشورا که امام در اثر کثرت جراحات توان جنگیدن نداشت، جمعی از لشکر ابن سعد به‌سوی خیمه‌ها هجوم بردند و امام که متوجه شد، فریاد زد: «ويلكم [یا شیعة آل ابی‌سفیان]! إن لم‌یکن لكم دين، و كنتم لا تخافون [یوم] المعاد فكونوا في أمر دنياكم احرارا ذوي أحساب!» (وقعة الطف [مقتل ابومخنف] /۲۵۲؛ اللهوف/۱۲۰) و در لحظات بعد فریاد «هل من ناصر ینصرنی» امام برای همیشه ثبت تاریخ شد.

۴ — «وبلکم یا …» و «هل من ناصر…» امام شبیه سخن لوط پیامبر خطاب به قوم جاهل، فاسد و طاغی‌اش است زمانی که ملائکه به‌صورت جوانانی بر او وارد شدند و آنان فهمیدند و برای کام گرفتن، به خانه‌اش هجوم آوردند و نصیحت و التماس لوط بر نکاح و بهره‌گیری جنسی حلال از دخترانش و خوار و خفیف نکردن او نزد میهمانانش! اثر نبخشید و آن جاهلان طاغی بر خواسته شیطانی و حیوانی خود پا فشردند، پس حضرت لوط در نهایت درماندگی در مقابل آن قوم جاهل، طاغی، جبار و ستمگر فریاد زد: «الیس منکم رجل رشید» (هود/۷۸) و بعد ادامه داد: «لَوْ أَنَّ لِي بِكُمْ قُوَّةً أَوْ آوِي إِلَى رُكْنٍ شَدِيدٍ»(هود/۸۸) کاش یاوری می‌داشتم!

و البته حجت‌الاسلام جواب خود را با نتیجه‌گیری از احادیث فوق در آخرین نکته بیان می‌کنند:

۵ — در این سالیان و بخصوص در این ایام که مردم ما شاهد عزاداری بر شهیدان و جوانمردان کربلایند، رفتارهایی در گوشه‌وکنار کشور به گوش می‌رسد که از خلال آنها فریاد یاری طلبی حضرت لوط و امام حسین و «دعوت به جوانمردی حتی در صورت بی‌دینی» از گلوهایی شنیده می‌شود؛ از آن جمله در خبر منتشرشده از تخریب خانه‌های بهائیان یکی از روستاهای شمال که به گفته حق یک توییت نویس؛ ناخواسته همچون غالب ما بر دین آباء و اجداد خود متولد و معتقد شده‌اند؛ حالا چرا به جرمی که در آن نقش نداشته [اعتقاد آباء و اجدادی به بهائیت] بدون این که جرم دیگری مرتکب شده باشند، تنبیه می‌شوند و از حقوق مسلّم شهروندی محروم می‌گردند؟ همچنین است فریادهای یاری طلبی خانم مظلومی که جلوی ون گشت ارشاد را گرفته تا دختر مریضش را نبرند؟! یا فریاد متهمانی که قبل از این که جرمشان در محکمه رسیدگی و ثابت شود [مثل آقای تاجزاده و …]، بدون دلیل و وجه معقول و محکم، دستگیر می‌شوند و به زندان انفرادی منتقل می‌گردند؟! یا ندای مظلومانه خانم اسیر و زندانی‌ای که به اعتراف واداشته می‌شود و اعترافش از سیمای ملی! پخش می‌گردد؟! و …؛ حالا آقای فضائلی نشان دهند که خودش و جناح مورد نظرش در مقابل این ستم‌های آشکار چه اقدامی کرده‌اند؟ امید که در ایام عزای حسینی همه ما شنوای فریاد «إن لم‌یکن لکم دین …» و «هل من ناصر …» حسین که از گلوهایی بلند می‌شود، باشیم و به اجابت برخیزیم.

من به‌عنوان یک بهائی ایرانی مطمئنم بسیار حیدری‌ها در ایران زندگی می‌کنند که نه جا و نه مجالی برای سخن راندن دارند که این مسائل را به گوش علما و امرای امور برسانند. درعین‌حال امیدوارم که این مقاله باعث دردسر حجت‌الاسلام حیدری و انصاف نیوز نشود و بعد از سی و اندی سال که از ایران دور بوده‌ام آرزومندم که صدای حیدری‌های دیگر را هم بشنویم و عدالت اسلامی حقیقی را تجربه کنیم. فتفکروا یا اولی‌الابصار …

--

--

A Baha’i husband & father, Tech-savvy new media marketing strategist, Biz consultant, print-web-social designer, photographer, calligrapher, and chef.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Foaad Haghighi

A Baha’i husband & father, Tech-savvy new media marketing strategist, Biz consultant, print-web-social designer, photographer, calligrapher, and chef.